Smart ION logo

Майстер-вимикач – вимикаємо світло однією кнопкою

Вже нікого не здивуєш системою управління електроприладами в готелях, де світло можливо увімкнути лише під час присутності в номері. Встановлення такого майстер-вимикача у вигляді карти, що вставляється у спеціальний пристрій, обумовлена інтересами енергозбереження та безпеки.

Майстер-вимикач в готельному номері

Останнім часом подібні майстер-вимикачі для вимикання світла однією кнопкою набирають популярність і в системах домашнього та офісного керування електричними приладами – в заміських будинках, квартирах та в адміністративних приміщеннях. Адже дуже часто люди задумуються, чи не забули вони вимкнути кавоварку або праску, чи вимкнене світло або телевізор. І справа не лише в економії електроенергії, але й у безпеці: найбільш розповсюдженою причиною пожеж є не вимкнена побутова електрична техніка. Встановлення майстер-вимикача повністю вирішує цю проблему.

Області застосування майстер-вимикача

Встановлення системи централізованого керування електроприладами (вимикання однією кнопкою) актуальне практично всюди:

  • в квартирах та приватних будинках – дозволяє бути впевненим, що всі освітлювальні та побутові електричні прилади відключені;
  • в офісах, магазинах та інших комерційних об’єктах – полегшує роботу керівника господарчої частини, забезпечує економію електроенергії;
  • на промислових підприємствах – економить час працівників, відповідальних за закриття виробничих дільниць.

Схема майстер-вимикача

Найпростішою схемою майстер-вимикача є реле (контактор), що встановлюється в електро-щиток. До нього приєднується двопозиційний вимикач (перемикач із фіксацією положення), який монтується біля вхідних дверей. При перемиканні вимикача в положення “викл” реле знеструмлює лише необхідні лінії – електроживлення пріоритетних споживачів відключено не буде.

Схема проста, але вона має дуже суттєвий недолік: при перемиканні майстер-вимикача в положення “вкл” – увімкнуться всі ті електроприлади, які були до того вимкнуті за допомогою перемикача. Не поодинокі випадки, коли відключена за допомогою майстер-вимикача праска при поверненні додому вмикалася ним же і про неї згадували лише згодом.

Щоб уникнути такої проблеми можна замість контактора використати імпульсні реле. Але не звичайні, а із функцією центрального керування. Один вхід такого імпульсного реле приєднується до вимикача в кімнаті, а інший – до “головного” вимикача біля виходу з будівлі.

Реалізація майстер-вимикача на імпульсних реле

Імпульсні реле із функцією центрального керування дозволяють при поверненні залишити вимкненими обрані прилади та вмикати їх локально. Але і тут є свої мінуси – такі імпульсні реле не розраховані на великі токи, тому їх потрібно встановлювати окремо на кожну лінію, адже сучасні блоки живлення електроприладів приладів мають високі пускові струми. А якщо потрібно використати декілька майстер-вимикачів (наприклад, на кожному поверсі окремо та загальний при виході), то схема значно ускладняється. Ще більш складною стає схема, де потрібно при активації майстер-вимикача вмикати світло лише на заданий час (наприклад, при виході із приміщення вмикати світло на ганку на декілька хвилин, щоб мати час замкнути двері та дійти до виходу із двору). А ускладнення схеми монтажу призводить до її значного здорожчання. Ну і, звісно, необхідне додаткове місце в електричному щиті, якого завжди мало.

Наступний вид реалізації майстер-вимикача – застосування програмованого логічного контролера (ПЛК), який дозволяє розширити функціонал керування електричними пристроями.

ПЛК в якості майстер-вимикача

Основний недолік застосування ПЛК в якості майстер-вимикача – ціна. Окрім цього до ПЛК необхідно додатково встановлювати контактори (бо зазвичай виходи в них не розраховані на роботу із потужним навантаженням).

Додатковий функціонал майстер-вимикача

Централізовано вмикати чи вимикати світло при виході із дому – це, звісно, добре. Але набагато краще, коли системою можна керувати більш розумно – розширити функціонал також і звичайних вимикачів. Наприклад, вимикати зайве світло, лежачи в ліжку спальні. Чи мати змогу встановлювати часові затримки на вимикання витяжки в санвузлі. І для цього не потрібно встановлювати дорогу систему “Розумний дім” – ці та інші забаганки можна реалізувати за допомогою Центрального вимикача із вбудованими сценаріями ION CS-8.

Центральний вимикач ION CS-8

Приклади реалізації таких сценаріїв можна подивитися в нашій інтерактивній онлайн демонстрації можливостей.

 

І на останок корисна порада: який би ви не вибрали варіант реалізації центрального керування електроприладами, встановлюйте вимикач в місці, де його складно буде сплутати із звичайним вимикачем. Наприклад, на іншій висоті. Також можна використати спеціальні вимикачі із кришкою, що запобігають випадковим натисканням.

alt alt

Питання і відповіді

  • Що таке майстер-вимикач?

    Майстер вимикач – це пристрій, до якого підключені необхідні групи освітлення та розетки. При включенні майстер-вимикач перериває подачу електроенергії, а при відключенні – поновлює. Центральний вимикач ION CS-8 містить вбудовані сценарії для комфортного керування електроприладами.

  • Як вимикати світло однією кнопкою?

    Таку кнопку ще часто називають майстер-кнопкою. Для її роботи потрібно встановити спеціальний пристрій, який буде реагувати на натискання майстер-кнопки. Спробуйте розумне керування освітленням в інтерактивній демонстрації.