Smart ION logo

Імпульсні реле для керування освітленням

У сучасних будинках та квартирах все частіше використовуються схеми управління освітленням із двох та більше місць.

Якщо не вистачає одного вимикача для управління освітленням (наприклад, коли потрібно увімкнути світло на початку довгого коридору і вимкнути його при виході) – це реалізується шляхом встановлення прохідних вимикачів.

Але якщо потрібно реалізувати управління освітленням із більшої кількості місць – виникають труднощі з прокладанням проводів до прохідних і перехресних вимикачів та їх з’єднання.

В цьому випадку набагато простіше використовувати спеціальні реле – імпульсні реле.

Схема підключення імпульсного реле

На кожну лінію освітлення потрібно встановлювати окреме імпульсне реле. Схема управління використовує звичайні вимикачі без фіксації положення (їх ще називають «дзвінкові» або типу «кнопка»), які встановлюються паралельно.

Імпульсне реле - схема підключення

Імпульсне реле може вмикати як одну лампу, так і групу світильників. Головне, щоб загальний струм комутації не перевищував допустимий струм через реле контактів (зазвичай це 10-16А). Також потрібно звернути увагу на пусковий струм електроприладів.

Типи імпульсних реле

Імпульсні реле діляться на два види: електромеханічні (за дію пристрою відповідає механізм) та електронні (за дію пристрою відповідає друкована плата, оснащена мікроконтролером).

Електромеханічні імпульсні реле надійні у використанні та мають відмінну терпимість високої напруги електричної мережі. До мінусів можна віднести гучні клацання при перемиканні та відсутність додаткового функціоналу: вони можуть виконувати лише одну функцію – вмикати чи вимикати світло при натисканні кнопки вимикача.

Електронні імпульсні реле перемикають навантаження значно тихіше та мають більший функціонал (можливість виконувати декілька функцій) – наприклад можуть мати часові таймери, що автоматично вимикають електричний струм після заданого проміжку часу.

Переваги імпульсних реле

При використанні імпульсних реле не потрібно розбиратися в заплутаних схемах комутації, заморочуватись із прохідними та перехресними вимикачами і прокладанням трьох- та чотирьох-жильних кабелів та іншими речами, що відбуваються у випадку традиційної схеми управління лампами з декількох місць.

Якщо для керування освітленням за допомогою прохідних перемикачів необхідно, щоб всі проводи (кабелі) мали переріз, який відповідає фактичному навантаженню, то для підключення вимикачів до імпульсного реле можна вибрати провід із мінімальним перерізом. Як результат, в процесі монтажу виходить значне заощадження на матеріалах, навіть не зважаючи на те, що при монтажі імпульсних реле потрібно використовувати схему розводки кабелів типу «зірка» (або ще її називають «безкоробочна» чи «європейська»).

Централізоване управління

На відміну від класичної схеми майстер вимикача із використанням звичайного реле (контактора), схема централізованого керування освітленням із використання імпульсних реле зберігає можливість локального управління всіма електроприладами в приміщеннях після натискання кнопки «вимкнути все»: якщо хтось залишився вдома (наприклад, в ранній час доби ще спить при вашому виході) – він може за необхідності увімкнути або вимкнути будь-який електроприлад.

Для реалізації цієї можливості деякі виробники випускають спеціальні імпульсні реле із функцією централізованого керування, інші – пропонують додаткові модулі, які встановлюються поряд із «звичайними» імпульсними реле. Але якщо потрібно централізовано керувати не лише однією точкою освітлення, але й об’єднувати їх в групи (наприклад, централізоване керування освітленням в приміщеннях на кожному поверсі плюс загальне централізоване керування при виході із будинку) – тоді без додаткових модулів не обійтися.

До цих спеціальних додаткових модулів приєднуються дві кнопки – «відключити все» та «увімкнути все». Але встановлення біля виходу із оселі двох додаткових кнопок не завжди зручне – тому частіше всього використовують лише одну – «відключити все». Більше того, скільки імпульсних реле в групі (або скільки груп), стільки і потрібно встановити додаткових модулів для реалізації централізованого керування.

Централізоване управління в групах із головним управлінням:
• Кожне реле керується локальними вимикачами (A, B, C і D).
• Кожна група керується централізовано (1 і 2).
• Головне управління (W) керує групами.

Така схема не дуже зручна – вона значно підвищує складність монтажу і збільшує витрати. Тому ми врахували всі перераховані вище мінуси та виготовили пристрій, який не лише дозволяє значно спростити монтаж, а й має великі можливості по персональному налаштуванню під різні потреби. При цьому його ціна відчутно менша за вартість комплекту імпульсних вимикачів із додатковими модулями – адже наш Центральний вимикач ION CS-8 може замінити відразу 8 (вісім) імпульсних реле із додатковими модулями, що, зазвичай, достатньо для комфортного керування освітленням в невеликій квартирі. І в електрощиті він займає лише 3 стандартних din-юніта.

Додатковий функціонал

Центральний вимикач ION CS-8 може не лише управляти групою точок освітлення, а й окремими підгрупами. Адже одним натисканням вимикача вимикати світло на окремому поверсі в будинку – це не тільки зручно, а й економно.

ION CS-8 також має вбудовані настроювані таймери затримки вимкнення та обмеження увімкнутого стану, розрізняє короткочасне натискання вимикача та подовжене – що дозволяє одним вимикачем керувати різними навантаженнями та ще багато інших можливостей… Хочете дізнатись більше? Спробуйте розумне керування освітленням в нашій інтерактивній онлайн демонстрації.

alt alt

Питання і відповіді

 • Що таке імпульсне реле?

  Імпульсне реле (або бістабільне реле) – це комутаційний пристрій, що призначений для керування електричними споживачами, який працює наступним чином: при кожному натисканні кнопки вимикача вбудований контакт реле змінює свій стан – наприклад, із увімкнутого на вимкнутий і т.д.

  Імпульсні реле дозволяють організовувати управління освітленням з різних місць. Їх особливості – невелике споживання струму при комутації та відсутність споживання струму після перемикання.

 • Які бувають імпульсні реле?

  Імпульсні реле бувають двох типів:

  • Електромеханічне
  • Електронне

  Різниця полягає у способі перемикання: в електромеханічному імпульсному реле за дію пристрою відповідає механізм, а в електронному – друкована плата із мікроконтролером.

 • Що таке імпульсний перемикач?

  Імпульсний перемикач – це звичайний вимикач типу «дзвінок» (без фіксації положення), що під’єднується до імпульсного реле. Імпульсний перемикач призначений для управління освітленням з декількох місць – великі кімнати, сходи, довгі коридори (увімкнення на вході в приміщення, вимкнення на виході).