Smart ION logo

Декілька слів про реле

Для комутації навантаження найчастіше використовується електромагнітне реле. В більшості масових продуктів використовуються реле, контакти яких покриті сплавом срібла та нікелю (AgNi). Ці реле, на перший погляд, непогано себе зарекомендували…

А в чому може бути проблема? Вказано на реле номінал струму 10А – відповідно, підключаємо навантаження, струм навантаження якого не перевищує 10А… Але такий розрахунок може бути помилковим: проблема полягає в пусковому струмі.

Лампи розжарювання

Поки спіраль лампи холодна, вона має малий опір, а при роботі спіраль нагрівається і опір збільшується (наприклад лампа розжарювання 75 Вт має опір близько 50 Ом в холодному стані і 650 Ом в робочому). Відповідно, пусковий струм лампи розжарювання в 8-10 разів більше, ніж номінальний.

Тривалість пускового струму лампи розжарювання – близько 3-5 мс.

LED-освітлення

Самі по собі світлодіоди не створюють пусковий струм, але вони утворюються імпульсними перетворювачами, через які постійний струм подається до світлодіодів. Основна проблема полягає в струмах, що виникають внаслідок заряду конденсаторів, які використовуються на входах джерел живлення.

Пусковий струм LED-лампи брендових виробників може бути у 10-20 разів вищий, ніж номінальний; у LED-ламп “noname” виробників – у 50-200 раз вищий від номіналу. Тривалість пускового струму, як правило, знаходиться в межах 100-250 мкс.

Імпульсні блоки живлення

Аналогічно світлодіодним світильникам, на вході цих джерел живлення – конденсатори великої ємності. Але, зазвичай, блоки живлення мають на вході NTC-термістори, які понижують (але не відміняють) пусковий струм. Тривалість пускового струму, як правило, знаходиться в межах 100-500 мкс.

Електричні двигуни

В індуктивного навантаження пусковий струм нульовий. Але якщо момент вмикання попав на перехід синусоїди напруги через 0 – сплеск струму подвійний. До того ж, поки двигун не вийде на номінальні оберти – струм в декілька разів перевищує номінальний. І чим потужніший двигун – тим більше це перевищення номіналу.

Електричні нагрівачі (чайники, праски, ТЕНи, тощо)

Температурний коефіцієнт ніхромових спіралей дуже малий, а пусковий струм близький до номінального.

Висновки

В документації на реле виробники можуть вказувати декілька видів струмів: номінальний струм (Contact rating current) і максимальний струм перемикання (Max. switching current) або пусковий струм (Inrush current). У “звичайних” реле пусковий струм зазвичай не вказують. Це означає, що у нього такий же пусковий струм, як і номінальний.

Тож, використовуючи звичайне реле, потрібно обмежити себе вибором навантаження або бути готовим до того, що реле доведеться часто міняти (із-за зварювання контактів). Для навантаження із великим пусковим струмом краще ж використовувати спеціальні реле.

Ми використовуємо реле з контактами AgSnO2, що мають рейтинг TV-5 (пусковий струм до 80А)

Саме такі спеціальні реле і встановлюються в Центральному вимикачі ION CS-8 (що витримують пусковий струм до 80А), в яких контакти покриті сплавом срібла та олова (AgSnO2) – вони мають більш високу температуру плавлення. Це дає особливу стійкість до пошкодження і зварювання контактів при комутації навантажень. А чим вища стійкість до пошкодження – тим довший ресурс роботи реле і, як наслідок, всього приладу.

alt alt

Питання і відповіді

 • Що таке пусковий струм?

  При увімкнені електричного пристрою, як правило, виникають перехідні процеси. Крім того, для запуску пристрою може знадобитися більша потужність, ніж при роботі у встановленому режимі. Через це спостерігається таке явище, як пусковий (стартовий) струм. Значення пускового струму – це максимальний вхідний струм при включенні пристрою.

  Тому потрібно дуже відповідально підходити до вибору реле, які будуть комутувати навантаження.

 • Який пусковий струм у світлодіодних led ламп?

  Пусковий струм світлодіодної (LED) лампи:

  • Брендові виробники – в 10-20 разів вищий від номінального (тривалість 100 – 250 мкс).
  • “Noname” виробники – в 50-200 разів вищий від номінального (тривалість 100 – 500 мкс).
 • Який пусковий струм у ламп розжарювання?

  Пусковий струм лампи розжарювання в 8-10 разів вищий від номінального.
  Тривалість пускового струму лампи розжарювання – близько 3-5 мс.